Vicor Corporation VI-24T-EV-B1
VI-24T-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24T-EV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VI-24T-EV-B1.pdf
Availability of VI-24T-EV-B1
QUANTITY
VI-24T-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24T-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24T-EV-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24T-EV-B1
Related LinksVI-24T, VI-24T-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24T-EV-B1 Details Description
Related parts for VI-24T-EV-B1
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf