Vicor Corporation VI-24T-MY-F2
VI-24T-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24T-MY-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VI-24T-MY-F2.pdf
Availability of VI-24T-MY-F2
QUANTITY
VI-24T-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24T-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24T-MY-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24T-MY-F2
Related LinksVI-24T, VI-24T-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24T-MY-F2 Details Description
Related parts for VI-24T-MY-F2
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HIGH STRENGTH DISC TR 2" A MED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC datasheet.pdf