Vicor Corporation VI-24V-CW-B1
VI-24V-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VI-24V-CW-B1.pdf
Availability of VI-24V-CW-B1
QUANTITY
VI-24V-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CW-B1
Related LinksVI-24V, VI-24V-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-24V-CW-B1
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TEMP METER LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS40200 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB SLC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf