Vicor Corporation VI-24V-CX-B1
VI-24V-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-24V-CX-B1.pdf
Availability of VI-24V-CX-B1
QUANTITY
VI-24V-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CX-B1
Related LinksVI-24V, VI-24V-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-24V-CX-B1
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 270K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
IC OSC SILICON 4.194304MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 10CH HD 5V 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf