Vicor Corporation VI-24V-CX-F3
VI-24V-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-24V-CX-F3.pdf
Availability of VI-24V-CX-F3
QUANTITY
VI-24V-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CX-F3
Related LinksVI-24V, VI-24V-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-24V-CX-F3
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
ANTENNA GPS PATCH 1575MHZ datasheet.pdf
I/O MODULE 16 DIG 16 SS 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 19POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf