Vicor Corporation VI-24V-MX-B1
VI-24V-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-24V-MX-B1.pdf
Availability of VI-24V-MX-B1
QUANTITY
VI-24V-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-MX-B1
Related LinksVI-24V, VI-24V-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-24V-MX-B1
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf