Vicor Corporation VI-24W-EV-S
VI-24W-EV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-EV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W
Datasheet Download
VI-24W-EV-S.pdf
Availability of VI-24W-EV-S
QUANTITY
VI-24W-EV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-EV-S
Internal Part NumberEIS-VI-24W-EV-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-EV-S
Related LinksVI-24, VI-24W-EV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-EV-S Details Description
Related parts for VI-24W-EV-S
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8DIP datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/4 BLACK 200' datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf