Vicor Corporation VI-24W-EW-F1
VI-24W-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VI-24W-EW-F1.pdf
Availability of VI-24W-EW-F1
QUANTITY
VI-24W-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24W-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-EW-F1
Related LinksVI-24W, VI-24W-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-24W-EW-F1
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W datasheet.pdf
CONV DC-DC 240W 24VIN 5.0V SGL datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER DVR 1:2 12DFN datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IN-LINE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, [15 V/12 V iCMOS⑩ Dual SPDT Switch IC datasheet.pdf