Vicor Corporation VI-24W-EW-F1
VI-24W-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-EW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VI-24W-EW-F1.pdf
Availability of VI-24W-EW-F1
QUANTITY
VI-24W-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24W-EW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-EW-F1
Related LinksVI-24W, VI-24W-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-24W-EW-F1
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
TERM SLOTTED 22-16AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 28-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
COPPER SPLICE WITH CORONA RE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf