Vicor Corporation VI-24W-IW-F3
VI-24W-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VI-24W-IW-F3.pdf
Availability of VI-24W-IW-F3
QUANTITY
VI-24W-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24W-IW-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-IW-F3
Related LinksVI-24W, VI-24W-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-IW-F3 Details Description
Related parts for VI-24W-IW-F3
TERM SOLDER TURRET .484" .141"L datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
6P PM PLUG VAL-U-LOK PM GW datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 930MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf