Vicor Corporation VI-24X-IU-F1
VI-24X-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24X-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W
Datasheet Download
VI-24X-IU-F1.pdf
Availability of VI-24X-IU-F1
QUANTITY
VI-24X-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24X-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24X-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38.46A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24X-IU-F1
Related LinksVI-24X, VI-24X-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24X-IU-F1 Details Description
Related parts for VI-24X-IU-F1
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 24" RG-316 datasheet.pdf
RELAY SSR 75A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
SENSOR VRS 10-32 SUB-MINI 8V datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf