Vicor Corporation VI-24Z-IU-B1
VI-24Z-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VI-24Z-IU-B1.pdf
Availability of VI-24Z-IU-B1
QUANTITY
VI-24Z-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W