Vicor Corporation VI-24Z-IU-S
VI-24Z-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VI-24Z-IU-S.pdf
Availability of VI-24Z-IU-S
QUANTITY
VI-24Z-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-IU-S
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Z-IU-S
Related LinksVI-24, VI-24Z-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Z-IU-S Details Description
Related parts for VI-24Z-IU-S
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 250NS 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW DUAL 4A HS 8MLP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U TNCM datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf