Vicor Corporation VI-24Z-IV-F2
VI-24Z-IV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-IV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VI-24Z-IV-F2.pdf
Availability of VI-24Z-IV-F2
QUANTITY
VI-24Z-IV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-IV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-IV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Z-IV-F2
Related LinksVI-24Z, VI-24Z-IV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Z-IV-F2 Details Description
Related parts for VI-24Z-IV-F2
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM DC2W-NC 5M datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MKP 0.47UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf