Vicor Corporation VI-25B-CY-B1
VI-25B-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25B-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-25B-CY-B1.pdf
Availability of VI-25B-CY-B1
QUANTITY
VI-25B-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25B-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25B-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25B-CY-B1
Related LinksVI-25B, VI-25B-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25B-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-25B-CY-B1
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 70 POS datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 14POS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V SMD datasheet.pdf