Vicor Corporation VI-25B-MY-B1
VI-25B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25B-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-25B-MY-B1.pdf
Availability of VI-25B-MY-B1
QUANTITY
VI-25B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25B-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25B-MY-B1
Related LinksVI-25B, VI-25B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25B-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-25B-MY-B1
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 50V GBPC-W datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT953 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
CABLE PULL EXPLOSION PROOF LIMIT datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
TIP THERMOCOUPLE WELD NTB datasheet.pdf
762 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf