Vicor Corporation VI-25F-IY-F3
VI-25F-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25F-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-25F-IY-F3.pdf
Availability of VI-25F-IY-F3
QUANTITY
VI-25F-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25F-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25F-IY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25F-IY-F3
Related LinksVI-25F, VI-25F-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25F-IY-F3 Details Description
Related parts for VI-25F-IY-F3
IC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
M25 CABLE GLAND, EMC datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf