Vicor Corporation VI-25J-IY-B1
VI-25J-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25J-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-25J-IY-B1.pdf
Availability of VI-25J-IY-B1
QUANTITY
VI-25J-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25J-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25J-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25J-IY-B1
Related LinksVI-25J, VI-25J-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25J-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-25J-IY-B1
FUSE 2.5A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
WELD WRAP 2 3/4" BLACK 150' datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.0 WTB VERT HDR SMT 6P MATT datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25G OLIVE datasheet.pdf
OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf