Vicor Corporation VI-25K-IY-B1
VI-25K-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25K-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VI-25K-IY-B1.pdf
Availability of VI-25K-IY-B1
QUANTITY
VI-25K-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25K-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25K-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25K-IY-B1
Related LinksVI-25K, VI-25K-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25K-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-25K-IY-B1
SOCKET HEX 6MM 1.65" datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 360K OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
LOOP POWERED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf