Vicor Corporation VI-25M-EW-B1
VI-25M-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25M-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-25M-EW-B1.pdf
Availability of VI-25M-EW-B1
QUANTITY
VI-25M-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25M-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25M-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25M-EW-B1
Related LinksVI-25M, VI-25M-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25M-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-25M-EW-B1
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE I/O EXP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER ASSMBLY datasheet.pdf
K60719B TOOL KIT datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HUMPHREY 4COND M/F SNAP CB 12FT datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BULLET ADAP SMP PLG-PLG 9.3MM 50 datasheet.pdf