Vicor Corporation VI-25M-MW-S
VI-25M-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-25M-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-25M-MW-S.pdf
Availability of VI-25M-MW-S
QUANTITY
VI-25M-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25M-MW-S
Internal Part NumberEIS-VI-25M-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25M-MW-S
Related LinksVI-25, VI-25M-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25M-MW-S Details Description
Related parts for VI-25M-MW-S
RES SMD 64.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.94UH SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 400MW ALF2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S ST/PC-ST/PC datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 8 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf