Vicor Corporation VI-25N-IV-F1
VI-25N-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25N-IV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VI-25N-IV-F1.pdf
Availability of VI-25N-IV-F1
QUANTITY
VI-25N-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25N-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-25N-IV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25N-IV-F1
Related LinksVI-25N, VI-25N-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25N-IV-F1 Details Description
Related parts for VI-25N-IV-F1
TRIMMER 500K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 190MA 2.2 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf