Vicor Corporation VI-25R-CX-F3
VI-25R-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25R-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-25R-CX-F3.pdf
Availability of VI-25R-CX-F3
QUANTITY
VI-25R-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25R-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25R-CX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25R-CX-F3
Related LinksVI-25R, VI-25R-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25R-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-25R-CX-F3
3PVR 8I 2MM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11.5 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA Backlight 18-MLPQ-UT (2.3x2.3) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf