Vicor Corporation VI-25R-IW-B1
VI-25R-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25R-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-25R-IW-B1.pdf
Availability of VI-25R-IW-B1
QUANTITY
VI-25R-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25R-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25R-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25R-IW-B1
Related LinksVI-25R, VI-25R-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25R-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-25R-IW-B1
IC OTP 1MBIT 150NS 32VSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
2.5MM B-IN HSG 15CKTS 510351500 datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 7.8MH 6A datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf