Vicor Corporation VI-25T-CW-B1
VI-25T-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25T-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W
Datasheet Download
VI-25T-CW-B1.pdf
Availability of VI-25T-CW-B1
QUANTITY
VI-25T-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25T-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25T-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.38A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25T-CW-B1
Related LinksVI-25T, VI-25T-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25T-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-25T-CW-B1
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.843MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf