Vicor Corporation VI-25T-EY-F3
VI-25T-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25T-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VI-25T-EY-F3.pdf
Availability of VI-25T-EY-F3
QUANTITY
VI-25T-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25T-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25T-EY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25T-EY-F3
Related LinksVI-25T, VI-25T-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25T-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-25T-EY-F3
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC TRPL CHRG PUMP LTPS-LCD 24QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf