Vicor Corporation VI-25V-CW-B1
VI-25V-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25V-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VI-25V-CW-B1.pdf
Availability of VI-25V-CW-B1
QUANTITY
VI-25V-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25V-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25V-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25V-CW-B1
Related LinksVI-25V, VI-25V-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25V-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-25V-CW-B1
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHOL WHT.5X1"(6=6') datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5KV YELLOW 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf