Vicor Corporation VI-25V-CX-F2
VI-25V-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25V-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-25V-CX-F2.pdf
Availability of VI-25V-CX-F2
QUANTITY
VI-25V-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25V-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25V-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25V-CX-F2
Related LinksVI-25V, VI-25V-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25V-CX-F2 Details Description
Related parts for VI-25V-CX-F2
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN SPRING 54POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 17.25"L X 14"W datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 25E 5.5KV datasheet.pdf
MPO MIDPLANE CONNECTOR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf