Vicor Corporation VI-25V-IX-B1
VI-25V-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25V-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-25V-IX-B1.pdf
Availability of VI-25V-IX-B1
QUANTITY
VI-25V-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25V-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25V-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25V-IX-B1
Related LinksVI-25V, VI-25V-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25V-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-25V-IX-B1
Connector Header 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 60MHZ 20SO datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 9.14MM datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 1 IN datasheet.pdf
MICRO 51C P 48" YEL JACKP datasheet.pdf