Vicor Corporation VI-25Y-IU-S
VI-25Y-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-25Y-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VI-25Y-IU-S.pdf
Availability of VI-25Y-IU-S
QUANTITY
VI-25Y-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25Y-IU-S
Internal Part NumberEIS-VI-25Y-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25Y-IU-S
Related LinksVI-25, VI-25Y-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25Y-IU-S Details Description
Related parts for VI-25Y-IU-S
IC DAC 10BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 75MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH SOT883 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN INSERT ASSY RCA FEED-THRU datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W T18 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf