Vicor Corporation VI-25Y-IW-S
VI-25Y-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-25Y-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-25Y-IW-S.pdf
Availability of VI-25Y-IW-S
QUANTITY
VI-25Y-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25Y-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-25Y-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25Y-IW-S
Related LinksVI-25, VI-25Y-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25Y-IW-S Details Description
Related parts for VI-25Y-IW-S
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN WAFERCONN HSNG 3POS PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf