Vicor Corporation VI-25Z-CU-F4
VI-25Z-CU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25Z-CU-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VI-25Z-CU-F4.pdf
Availability of VI-25Z-CU-F4
QUANTITY
VI-25Z-CU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25Z-CU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-25Z-CU-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25Z-CU-F4
Related LinksVI-25Z, VI-25Z-CU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25Z-CU-F4 Details Description
Related parts for VI-25Z-CU-F4
IC RECEIVER 4MBPS IRDA IR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS 0.6MM R/A SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf