Vicor Corporation VI-260-MX-F4
VI-260-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-260-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-260-MX-F4.pdf
Availability of VI-260-MX-F4
QUANTITY
VI-260-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-260-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-260-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-260-MX-F4
Related LinksVI-260, VI-260-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-260-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-260-MX-F4
CONN PLUG HOUSING 36POS datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 260MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 510MA 3.79 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 112POS SMD GOLD datasheet.pdf