Vicor Corporation VI-26N-EX-B1
VI-26N-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-26N-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-26N-EX-B1.pdf
Availability of VI-26N-EX-B1
QUANTITY
VI-26N-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26N-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-26N-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26N-EX-B1
Related LinksVI-26N, VI-26N-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26N-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-26N-EX-B1
IC TX/RX DUAL RS-232 5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 50ppm 22pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf