Vicor Corporation VI-26P-IW-F2
VI-26P-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-26P-IW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W
Datasheet Download
VI-26P-IW-F2.pdf
Availability of VI-26P-IW-F2
QUANTITY
VI-26P-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26P-IW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-26P-IW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.25A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26P-IW-F2
Related LinksVI-26P, VI-26P-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26P-IW-F2 Details Description
Related parts for VI-26P-IW-F2
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HISPD LOWPWR 28SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SHELF FIXED 30X17.4X1.72" BE/GY datasheet.pdf
IC AUDIO AMP MONO 1.2W 8MSOP datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 133MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC DO-214AA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf