Vicor Corporation VI-26T-IV-S
VI-26T-IV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-26T-IV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W
Datasheet Download
VI-26T-IV-S.pdf
Availability of VI-26T-IV-S
QUANTITY
VI-26T-IV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26T-IV-S
Internal Part NumberEIS-VI-26T-IV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)23.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26T-IV-S
Related LinksVI-26, VI-26T-IV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26T-IV-S Details Description
Related parts for VI-26T-IV-S
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 77A TO-220AB datasheet.pdf
BIT TORX T27 1.97" datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf