Vicor Corporation VI-26W-IU-S
VI-26W-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-26W-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VI-26W-IU-S.pdf
Availability of VI-26W-IU-S
QUANTITY
VI-26W-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26W-IU-S
Internal Part NumberEIS-VI-26W-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26W-IU-S
Related LinksVI-26, VI-26W-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26W-IU-S Details Description
Related parts for VI-26W-IU-S
IDC CABLE - CCE40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD GREEN 1500LM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf