Vicor Corporation VI-26Z-MX-F4
VI-26Z-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-26Z-MX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-26Z-MX-F4.pdf
Availability of VI-26Z-MX-F4
QUANTITY
VI-26Z-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26Z-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-26Z-MX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26Z-MX-F4
Related LinksVI-26Z, VI-26Z-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26Z-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-26Z-MX-F4
CAP FILM 0.015UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A 5X6 PQFN datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 34MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.28A 26 MOHM TH datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM PROMINENT 12V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf