Vicor Corporation VI-270-CY-S
VI-270-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-270-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-270-CY-S.pdf
Availability of VI-270-CY-S
QUANTITY
VI-270-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-270-CY-S
Internal Part NumberEIS-VI-270-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-270-CY-S
Related LinksVI-27, VI-270-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-270-CY-S Details Description
Related parts for VI-270-CY-S
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 12V 5.0V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 59.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
4997-41-INS PUNCH 499741 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf