Vicor Corporation VI-27J-EY-F1
VI-27J-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27J-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-27J-EY-F1.pdf
Availability of VI-27J-EY-F1
QUANTITY
VI-27J-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27J-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-27J-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27J-EY-F1
Related LinksVI-27J, VI-27J-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27J-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-27J-EY-F1
CONN SPRING CONT 21 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 320MA 1.26 OHM datasheet.pdf
SENSOR 0-30 PSI DIFFERENTIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WS02-G9SP10-V1 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf