Vicor Corporation VI-27K-IW-B1
VI-27K-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27K-IW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VI-27K-IW-B1.pdf
Availability of VI-27K-IW-B1
QUANTITY
VI-27K-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27K-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-27K-IW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27K-IW-B1
Related LinksVI-27K, VI-27K-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27K-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-27K-IW-B1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 15% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
DPDT TWO TONE ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf