Vicor Corporation VI-27N-MX-B1
VI-27N-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27N-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-27N-MX-B1.pdf
Availability of VI-27N-MX-B1
QUANTITY
VI-27N-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27N-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-27N-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27N-MX-B1
Related LinksVI-27N, VI-27N-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27N-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-27N-MX-B1
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL PTFE 1"X 36YD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 5% 75W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HK-UP WR MPPE 20AWG RED 500' datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf