Vicor Corporation VI-2N2-EW-F1
VI-2N2-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2N2-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VI-2N2-EW-F1.pdf
Availability of VI-2N2-EW-F1
QUANTITY
VI-2N2-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2N2-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-2N2-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2N2-EW-F1
Related LinksVI-2N2, VI-2N2-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2N2-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-2N2-EW-F1
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1503TR 6" datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.2A TO-220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf