Vicor Corporation VI-2N4-MW-B1
VI-2N4-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2N4-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
VI-2N4-MW-B1.pdf
Availability of VI-2N4-MW-B1
QUANTITY
VI-2N4-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2N4-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-2N4-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2N4-MW-B1
Related LinksVI-2N4, VI-2N4-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2N4-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-2N4-MW-B1
IC INVERTER 8-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 10SEC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 28POS VERT GOL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.8A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 2.11 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf