Vicor Corporation VI-2V4-EX-B1
VI-2V4-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2V4-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VI-2V4-EX-B1.pdf
Availability of VI-2V4-EX-B1
QUANTITY
VI-2V4-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2V4-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-2V4-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2V4-EX-B1
Related LinksVI-2V4, VI-2V4-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2V4-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-2V4-EX-B1
DIODE GEN PURP 80V 200MA DO35 datasheet.pdf
TORX KEY T-HANDLE T25 7.87" datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 525KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM DO201AE datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
PDL 3P CAP 3.96 F/H(GWT) BLU datasheet.pdf