Vicor Corporation VI-B10-EX-B1
VI-B10-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B10-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-B10-EX-B1.pdf
Availability of VI-B10-EX-B1
QUANTITY
VI-B10-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B10-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B10-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B10-EX-B1
Related LinksVI-B10, VI-B10-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B10-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-B10-EX-B1
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf