Vicor Corporation VI-B14-CV-F1
VI-B14-CV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B14-CV-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
VI-B14-CV-F1.pdf
Availability of VI-B14-CV-F1
QUANTITY
VI-B14-CV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B14-CV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B14-CV-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B14-CV-F1
Related LinksVI-B14, VI-B14-CV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B14-CV-F1 Details Description
Related parts for VI-B14-CV-F1
RES SMD 17.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 25W TO220FP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 24POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR 2CH 16-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf