Vicor Corporation VI-B21-IW-B1
VI-B21-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B21-IW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VI-B21-IW-B1.pdf
Availability of VI-B21-IW-B1
QUANTITY
VI-B21-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B21-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B21-IW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B21-IW-B1
Related LinksVI-B21, VI-B21-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B21-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-B21-IW-B1
IC TXRX RS-232 5V 15KV 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 48POS STR PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 395MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC USB/ADAPTOR CHARGR I2C 24VQFN datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 12 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 5G OHM 10% 1/20W 0402 datasheet.pdf
10 MODII HDR DRST SHRD .100CL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf