Vicor Corporation VI-B21-IW-S
VI-B21-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B21-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VI-B21-IW-S.pdf
Availability of VI-B21-IW-S
QUANTITY
VI-B21-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B21-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-B21-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B21-IW-S
Related LinksVI-B2, VI-B21-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B21-IW-S Details Description
Related parts for VI-B21-IW-S
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 500MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SEALING WASHER FOR BOOT datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 38 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E ORANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 22.5A 1.35 MOHM datasheet.pdf