Vicor Corporation VI-B21-IY-B1
VI-B21-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B21-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-B21-IY-B1.pdf
Availability of VI-B21-IY-B1
QUANTITY
VI-B21-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B21-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B21-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B21-IY-B1
Related LinksVI-B21, VI-B21-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B21-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-B21-IY-B1
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
POT SLIDE 500K OHM .05W 10MM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKT AC SOLDR FOR TERM BOX datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 7ESIP datasheet.pdf
VARISTOR 14V 40A 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 3/8" 10.25" datasheet.pdf